czwartek, 30 kwietnia 2015

MAIKO TAKEDA - STRUKTURALNE ILUMINACJE

Maiko Takeda pochodzi  z Tokio. Jest projektantką biżuterii. Ukończyła licencjat w prestiżowej Central Saint Martins a następnie zdobyła magistra na wydziale modniarstwa na Royal College of Art w Londynie. Kreuje surrealistyczne,  doskonałe rzemieślniczo konstrukcje wykorzystując sztuczne  tworzywo przypominające kolce. Te misterne multiplikacje są jak małe dzieła sztuki  i tylko niechcący przypominają tradycyjne akcesoria - nakrycia głowy, torebki czy woale. Projektantka często eksperymentuje z materiałami i pigmentami, które absorbują światło by następnie emitować je w ciemności. Dzięki temu jej kreacje zmieniają się pod wpływem różnorodnego oświetlenia, żyją swoim własnym życiem, zaskakują i zachwycają (film pod zdjęciami).
Kreatywność i awangardowe myślenie projektantki doceniły już znane magazyny modowe a także światowej sławy projektanci - Stephen Jones, Philip Treacy, Erickson Beamon.  W jej biżuteryjnych kreacjach pokazała się także Bjork. Obecnie Takeda projektuje biżuterię u samego Issey Miyake.

środa, 15 kwietnia 2015

SS 2015 - WIOSENNO-LETNIE DEKORACJE

Tym razem pod lupę wzięliśmy to co upiększa, dekoruje i zdobi wiosenne propozycje z wielkich wybiegów. Jak przystało na wiosnę są to przede wszystkim różnorodne motywy kwiatowe, ażury, koronki, tkaniny delikatne i transparentne. Plisy i frędzle przeniosą nas w nieco nostalgiczne czasy lat 70tych a falbany wyznaczą nowe proporcje w sylwetce. Świetnym pomysłem okazały się także wszelkie mniej bądź bardziej realistyczne aplikacje z kamieni, ozdób 3D czy kolorowe wyszywanki. Zapraszamy...



sobota, 11 kwietnia 2015

KOMPOZYCJA - ŁAD, PORZĄDEK, HARMONIA... #2

Kontrast łączy się także z dominantą kompozycyjną, czyli elementem wyróżniającym się na tle innych kolorem, wielkością lub kształtem. Wokół takiej części składowej kompozycji często umieszcza się parzystą liczbę elementów tak, by razem ich liczba w całej kompozycji była nieparzysta – taka ilość jest ponoć łatwiejsza do przyswojenia przez ludzki mózg.

środa, 8 kwietnia 2015

"ZOBACZYĆ" ZAPACH - PIONIERSKA WYSTAWA "THE ART OF SCENT 1889 - 2014"

Do 4 lutego, w Madrycie można było zwiedzać wystawę The Art of Scent 1889 – 2014. Wystawa pionierska, bo jako pierwsza wliczająca komponowanie zapachów do szeregu dziedzin sztuki. Jej kurator Chandler Burr, były krytyk perfumów New York Timesa, porównuje to zajęcie do fotografii, która została doceniona jako jedna ze sztuk dopiero w kilka dekad po jej powstaniu.


Każdy kto czytał Pachnidło Patricka Süskinda, wie że wytwarzanie perfum to poważna sprawa. Bohater książki jednak zajmował się wydobywaniem zapachu głównie z płatków kwiatów, Chandler Burr natomiast jako moment przełomowy w historii perfumerii traktuje rok 1889, kiedy  Aimé Guerlain po raz pierwszy użył syntetycznych substancji zapachowych, zrywając tym samym z tradycją naśladownictwa woni naturalnych.

wtorek, 7 kwietnia 2015

SS 2015 - OBOWIĄZKOWE "MUST HAVE" SEZONU

Czego nie może zabraknąć tej wiosny w damskich szafach? Przedstawiamy nasz mały raport o najważniejszych elementach garderoby, które w tym sezonie powinny pojawić się na obowiązkowej liście zakupów.



poniedziałek, 6 kwietnia 2015

KOMPOZYCJA - ŁAD, PORZĄDEK, HARMONIA... #1

Jak udowadnia w swojej książce Mirosław Majewski, matematyk zajmujący się związkami geometrii ze sztuką, w trakcie tworzenia człowiek instynktownie wykorzystuje zasady kompozycji. Zupełnie podświadomie już nasi przodkowie dążyli do komponowania swoich malowideł w spójną całość. Od czasów twórczości plemiennej możemy obserwować wykorzystywanie zaskakująco skomplikowanych układów opartych na układach kształtów i linii zorganizowanych w przyciągające wzrok desenie. 

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...