środa, 8 kwietnia 2015

"ZOBACZYĆ" ZAPACH - PIONIERSKA WYSTAWA "THE ART OF SCENT 1889 - 2014"

Do 4 lutego, w Madrycie można było zwiedzać wystawę The Art of Scent 1889 – 2014. Wystawa pionierska, bo jako pierwsza wliczająca komponowanie zapachów do szeregu dziedzin sztuki. Jej kurator Chandler Burr, były krytyk perfumów New York Timesa, porównuje to zajęcie do fotografii, która została doceniona jako jedna ze sztuk dopiero w kilka dekad po jej powstaniu.


Każdy kto czytał Pachnidło Patricka Süskinda, wie że wytwarzanie perfum to poważna sprawa. Bohater książki jednak zajmował się wydobywaniem zapachu głównie z płatków kwiatów, Chandler Burr natomiast jako moment przełomowy w historii perfumerii traktuje rok 1889, kiedy  Aimé Guerlain po raz pierwszy użył syntetycznych substancji zapachowych, zrywając tym samym z tradycją naśladownictwa woni naturalnych.
Swoją premierę wystawa miała w Nowym Jorku, gdzie, podobnie jak w hiszpańskim Círculo de Bellas Artes, głównym celem architektów było ograniczenie bodźców docierających do widza, tak by mógł skupić się na zmyśle węchu. Jak twierdzi Jesús Cano, dyrektor biura architektonicznego Cano Estudio, węch jest zmysłem, na który zwracamy najmniejszą uwagę. Dlatego też, by wydobyć go na plan pierwszy, twórcy zdecydowali się na jasne, przestronne wnętrza i minimum dekoracji.Przestrzeń służy tu jako tło, które nie wzbudza żadnych skojarzeń, nie jest ilustracją dla zapachu i nie sugeruje jego związków z substancjami, z których powstał. Pomiędzy białymi ramami została umieszczona oświetlona bańka, w której unosi się zapach. Jego opis i historia znajduje się na ścianie za ramą.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...