poniedziałek, 6 kwietnia 2015

KOMPOZYCJA - ŁAD, PORZĄDEK, HARMONIA... #1

Jak udowadnia w swojej książce Mirosław Majewski, matematyk zajmujący się związkami geometrii ze sztuką, w trakcie tworzenia człowiek instynktownie wykorzystuje zasady kompozycji. Zupełnie podświadomie już nasi przodkowie dążyli do komponowania swoich malowideł w spójną całość. Od czasów twórczości plemiennej możemy obserwować wykorzystywanie zaskakująco skomplikowanych układów opartych na układach kształtów i linii zorganizowanych w przyciągające wzrok desenie. 


Oczywiście możemy więc zdać się na swoje wyczucie, jednak im bardziej świadomi będziemy kluczowych elementów składających się na proces tworzenia kompozycji, tym lepiej dla naszego efektu końcowego.
Czym jest kompozycja? Według najbardziej podstawowej definicji jest to układ elementów organizujący je w spójną, harmonijną całość. Tu jednak dopiero rozpoczyna się przygoda z kompozycją, ponieważ dzieje historii sztuki wyszczególniają liczne jej reguły uważane za poprawne przez kolejne z epok. Toteż inne prawa rządzą harmonią renesansu, a naturalnie inne baroku. My żyjemy w tych uprzywilejowanych czasach, kiedy żadna z reguł nie jest nam narzucona z góry i możemy czerpać i wybierać ze wszystkich dostępnych w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. 


Jedną z podstawowych kategorii, w kluczu której możemy myśleć o kompozycji jest symetria, czyli taki podział, który pozwala przedzielić to, co widzimy na dwie identyczne połowy. Taki układ jest jednak niebezpieczny – może powstać wówczas nudny „ołtarzyk”, w którym nic się nie dzieje. Warto więc taką kompozycję złamać, należy jednak robić to z głową. Asymetria jaką uzyskamy powinna nawiązywać do zasady trójpodziału i złotego środka, a nie przypadkowego i absurdalnego elementu.Pamiętajmy, że kolejne kategorie kompozycji wzajemnie się nie wykluczają, a wręcz łączenie ich może prowadzić do doskonałych efektów. Tak jest w przypadku kontrastu, uzyskanego na zasadzie łączenia odmiennych, uzupełniających (a nie gryzących!) się kolorów, faktur, czy kształtów. Umiejętnie użyty kontrast współgra ze wszystkimi rodzajami kompozycji, podkreśla dynamikę, przyciąga wzrok. Kontrast najczęściej rządzi w kompozycji food stylowych. Często wykorzystuje się żywe barwy jedzenia i przypraw z wyrazistym tłem kompozycji. 

Kontrast prowadzi nas bezpośrednio do linii, które wyznacza. Te potrafią zbudować całą kompozycję, determinując jej statyczny lub dynamiczny charakter. Linie chętnie są wykorzystywane w aranżacji witryn, ponieważ są w stanie zawładnąć najmniejszą przestrzenią i nadać jej zupełnie nierzeczywisty wymiar, jak w przypadku projektu Martino Gampera dla salonu Prady w Mediolanie. 
 #EP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...