niedziela, 10 maja 2015

ENO HENZE - ARTYSTA I SCENOGRAF


Dzisiaj zapraszamy na spotkanie z niemieckim artystą i scenografem - Eno Henze. Kluczem do zrozumienia jego sztuki tworzonej przez jest spojrzenie na relację człowieka i maszyny jako współpracę dwóch dopełniających się jednostek, która może zaowocować efektami zupełnie niemożliwymi do osiągnięcia bez „tego drugiego”. 
 


Mieszkający w Berlinie artysta w swojej pracy wykorzystuje zarówno tradycyjne jak i najnowsze techniki. Forma nie wydaje się być dla niego żadnym ograniczeniem, a wyzwaniem. Swoje rysunki tworzone wspólnie z komputerem-maszyną wykorzystuje jako tapety, obrazy i scenografie teatralne. Niezamknięte serie dzieł Ambushes, The Human Factor czy Neue Himmel są wypadkową refleksji nad relacją sztuki, człowieka i techniki.

Procesy powstawania poszczególnych twórczych poszukiwań Niemca nie są jednakowe. Czasami jest to „tylko” wykonanie zdjęcia i pozostawienie całej reszty przypadkowi, czyli zastanemu oświetleniu, ustawieniu soczewki aparatu, drukarki, a w końcu ludzkiemu oku. Tak jest w przypadku serii zdjęć Neue Himmel, w której Eno Henze przedstawia gradienty nieba uchwycone o różnych porach dnia. 

Serie Ambushes, Black Suns oraz The Human Factor są obrazem uzupełniania się niemyślącej, lecz bliskiej doskonałości maszyny oraz myślącego, lecz (prawdopodobnie) niezdolnego do uchwycenia doskonałości człowieka. Hipnotyzujące plątaniny linii przypominające tkaniny, dym, lub też zupełną abstrakcję są wizualizacją skomplikowanej relacji między naturą a sztuczną inteligencją. W zależności od interpretacji obrazy te mogą być bowiem czymś należącym jedynie do świata technicznego, lub właśnie przedstawieniem natury mikro- lub makroskali.
enohenze.de

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...