poniedziałek, 1 czerwca 2015

ARTYŚCI VS VISUAL MERCHANDISING - DALI, DIENES, WARHOL, LYNCH...


Eklektyzm w dzisiejszym świecie ma już ugruntowaną pozycję i to w przeróżnych dziedzinach życia. Łączenie ze sobą różnych, często skrajnych dziedzin sztuki daje najczęściej intrygujące efekty. Kiedy w latach czterdziestych wybitny, surrealistyczny malarz, Salvador Dali podejmuje się zaprojektowania sklepowej witryny, realizacja już z samego założenia musi być zaskakująca. Podobne odczucia wywołuje bardziej współczesna aranżacja Davida Lyncha dla galerii Lafayette, która swoim mrocznym klimatem wywołuje uczucie niepokoju i zagrożenia. Często współpraca z artystami (Sari Dienes, Takashi Murakami) kończy się jednak bardzo efektownymi  koncepcjami witryn sklepowych.

Salvador Dali jest z pewnością najbardziej znanych artystów surrealistycznych. Kataloński malarz zawdzięcza swój ogromny sukces nie tylko doskonałemu warsztatowi jaki opanował, ale również nieograniczonej wyobraźni. Chodź znany jest szerszemu gronu odbiorców jest jako autor "Płonącej żyrafy" i "Kuszeniu św. Antoniego", Dali był również znakomitym reżyserem i projektantem.

Sari Dienes była amerykańską artystką węgierskiego pochodzenia. Tworzyła w wielu dziedzinach sztuki poczynając od malarstwa przez rzeźbę, a kończąc na projektowaniu tekstyliów i scenografii. Do jej najbardziej charakterystycznych prac należą ogromne arkusze papieru i tkanin, na których odbijała faktury krat, murów i bruku.

Andy Warhol to jeden z najbardziej znanych amerykańskich artystów. Był głównym z przedstawicieli sztuki zwanej pop - artem. Swoją twórczość oparł na druku sitowym dającym możliwość tworzenia ogromnej ilości kopii swoich dzieł. Do ulubionych tematów Warhola przedmioty uosabiające konsumpcjonizm (Puszki zupy Campbell's, butelka Coca - coli) i portrety gwiazd popkultury takich jak Marilyn Monroe, Elvis Presley czy Elisabeth Taylor.Twórczość Zoe Bradley opiera się na projektowaniu i tworzeniu prac w materii jakim jest papier.
Artystka posługuje się nim zamiast tkaniny szyjąc widowiskowe suknie czy jako zamiennik drewna lub plastiku w instalacjach. Przez multiplikacje drobnych elementów i precyzje wykonania jej projekty robią spektakularne wrażenie. W portfolio Zoe Bradlej możemy znaleźć takich klientów jak Dior, Donna Karana oraz Missoni.

Takashi Murakami jest japońskim artystą, którego początki kariery obejmowały tradycyjne nurty sztuki wschodu. Jednak sławę i uznanie przyniosły mu komercyjne sztuki wizualne. Jego prace goszczą na wystawach na całym świecie, a sam Murakami został uznany obecnie jednym z najbardziej wpływowych artystów naszych czasów.


David Lynch jest jednym z najbardziej charakterystycznych amerykańskich reżyserów. Na początku lat dziewięćdziesiątych jego "Miasteczko Twin Peaks" emitowane było w stacjach telewizyjnych na całym świecie. Do jego dorobku należą takie filmy jak: "Blue Velvet", "Zagubiona Autostrada" i "Mulholland Drive". Obecnie David Lynch zrobił sobie przerwę od reżyserii i z sukcesem odnajduje się w branży muzycznej.
Tokujin Yoshioka jest japońskim artystą i projektantem. Jego prace są częścią stałych kolekcji w muzeach takich jak Museum of Modern Art (MoMA) czy Centre Georges Pompidou  w Paryżu. Yoshioka tworzy zarówno samodzielne projekty jak i współpracuje ze światowej sławy markami takimi jak Hermes czy Swarovski.


Emily Forgot jest młodą brytyjską artystką spełniającą się w wielu dziedzinach sztuki. Jej styl opiera się na nowoczesnym surrealizmie połączonym z wysmakowanym pop - artem. Na swoim koncie ma współprace z takimi klientami jak: Adidas, MTV, Selfridges czy Harrods, a jej prace drukowane były w Vogue'u i I.D Magazine.


Roy Lichtenstein podobnie jak Andy Warhol był przedstawicielem pop - artu. Dzięki swojemu charakterystycznemu stylowi opartemu na komiksowej estetyce jest ciągle jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Jego grafiki i obrazy są ciągle reprodukowane i umieszczane zarówno na ubraniach jak i przedmiotach użytkowych.


Zim & Zou to nazwa grupy, pod którą kryje się duet francuskich projektantów - Lucie Thomas i Thibault Zimmermann. Ta dwója bardzo młodych absolwentów projektowania graficznego ma już na swoim koncie takich klientów jak IBM, Hermes czy Microsoft. Zim & Zou specjalizują się z bardzo pracochłonnych i szczegółowych instalacjach z papieru, tekstyliów i drewna.#KS

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...