niedziela, 10 marca 2013

ANNIE LEIBOVITZ - NIEZWYKŁE PORTRETY
Anna-Lou "Annie" Leibovitz, (ur. 2 października 1949 w Waterbury, Connecticut, Stany Zjednoczone) – amerykańska fotograf, portrecistka, wielokrotnie nagradzana najbardziej prestiżowymi nagrodami dla fotografów, między innymi przez ASME na miano Fotografa Roku, otrzymała nagrody International Center of Photography, a także Nagrodę Grammy, Kelly i Clio.
W roku 1973 złożyła podanie o pracę w nowym czasopiśmie rockowym „Rolling Stone”. Odbyła tam praktyki. Trzy lata po rozpoczęciu pracy w „Rolling Stone” Annie została szefową działu fotograficznego. Pierwszym ważnym wydarzeniem w karierze Annie był reportaż z trasy zespołu The The Rolling Stones. Dzięki niemu stała się kimś na kształt „nadwornego fotografa” muzyków.
Po 10 latach kariery w „Rolling Stone” zmieniła pracę. Stała się głównym fotografem w magazynie „Vanity Fair”, który był w całości poświęcony  gwiazdom. Tu otrzymała dużo większe „pole manewru” – zaczęła fotografować muzyków, aktorów, modelki, polityków, naukowców. Praktycznie każda firma, tworząca reklamę z wykorzystaniem ludzkiej twarzy zwracała się do Leibovitz z propozycją współpracy.
Kolejnym większym wyzwaniem, którego się podjęła była sesja fotograficzna Johna Lennona i jego żony Yoko Ono. Wtedy to właśnie powstał jedyny niepowtarzalny portret Johna. Annie zrobiła kilka zdjęć Johnowi i Yoko, lecz jedno było szczególne. Portret pokazuje Johna nago, oplatającego leżącą na łóżku Yoko. Zdjęcie stało się wyjątkowe - kilka godzin później John został zastrzelony przed swoim mieszkaniem.
W dorobku Annie warto wspomnieć jedno ze zdjęć, które także stało się ikoną fotografii. Było to zdjęcie z 1991 roku, które zrobiła Demi Moore. Aktorka była w zaawansowanej ciąży a do sesji pozowała nago. Zdjęcie pojawiło się na okładce pisma „Vanity Fair” i wywołało medialny szum.

2 komentarze:

  1. Genialne ilekroć widzę te zdjecia zawsze padam z zachwytu!!!
    Boskie :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. to prawda, są piękne - zwłaszcza te ostatnie portrety gwiazd, niezwykle naturalne...

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...