czwartek, 14 stycznia 2016

KULTOWE CENTRA HANDLOWE - GUM, MOSKWAW kolejnej, na ten moment ostatniej odsłonie serii o kultowych centrach handlowych przenosimy się na Wschód – do Rosji, a konkretnie na Plac Czerwony. Tam po jego wschodniej stronie na długości ćwierć kilometra rozciąga się GUM - dom handlowy pochodzący z 1893 roku.

Budynek GUMu powstał w miejscu, gdzie od już od wieków skupiało się życie handlowe miasta i całego kraju. Jak podają źródła archiwalne, do wymian towaru i różnego rodzaju transakcji dochodziło tam od XVII wieku. Zanim postawiono tam GUM, który możemy podziwiać do dziś, wielokrotnie stawiano tam gmachy, które kolejno trawione były przez pożary. Największy z nich nastąpił w 1812 roku podczas inwazji Napoleona na Rosję.
Ale stolica carskiej Rosji potrzebowała domu handlowego z prawdziwego zdarzenia, zwłaszcza że coraz więcej zachodnich stolic mogło pochwalić się przynajmniej jednym takim miejscem na swojej mapie. Po dekadach pertraktacji z licznymi właścicielami i akcjonariuszami przestrzeni targowej,  2 grudnia 1893 roku, po czterech latach budowy, doszło do otwarcia. Nowe centrum miało własny system ogrzewania, którego konstrukcja zajęła dwa i pół roku.
GUM szybko stał się jednym z ulubionych miejsc spotkań mieszkańców Moskwy, którzy mogli podziwiać nie tylko 322 „salony” - jak nazywano poszczególne działy, lecz także ogromny przeszklony sufit i pięknie zdobione wnętrza. Budynek ma strukturę długiego pasażu, sklepy rozmieszczone są po dwóch stronach, na trzech piętrach. Na przełomie wieków można tam było między innymi zaopatrzyć się w dobrej jakości materiały, produkty spożywcze, skorzystać z telefonu, pójść do fryzjera, na pocztę czy do restauracji. GUM był pierwszym miejscem w Rosji, gdzie pojawiła się księga skarg i zażaleń, jako że przyjęto tam zasadę panującą w innych europejskich centrach handlowych, mówiącą, że klient ma zawsze rację.
W październiku 1917 roku GUM, podobnie jak wszystkie inne znajdujące się w Rosji punkty sprzedaży, został znacjonalizowany. Jako że według nowej i jedynej słusznej polityki państwa każda ludzka potrzeba mogła zostać zaspokojona bez konieczności istnienia sklepów, większość z nich została zatem zlikwidowana, a reszta egzystowała przez następne lata pod obezwładniającym nadzorem urzędników. Wraz z nadejściem stalinizmu w latach trzydziestych budynek stał się okupowany przez instytucje publiczne, a podczas planów podwojenia obszaru Placu Czerwonego miał być zburzony, do czego jednak nie doszło.Drugie narodziny GUMu nastąpiły po śmierci Stalina w 1953 roku. Budynek wymagał gruntownej modernizacji po latach zaniedbania i dewastacji. Prace remontowe musiały zostać pogodzone z napływem asortymentu, którego brakowało tam przez lata. GUM był bodaj jedynym miejscem w Związku Sowieckim, gdzie przez następne dekady nigdy brakowało towaru – nie dziwi więc fakt, że kolejki wychodziły z budynku aż na Plac Czerwony.

W latach dziewięćdziesiątych, po ponad stu latach od inauguracji GUM wrócił do swojego oryginalnego sposobu funkcjonowania opartego na działalności prywatnych sklepów. Dziś to miejsce jest symbolem historycznych zmian jakich doświadczyła Rosji i jednocześnie dowodem na to, że konsumpcjonizm i kupowanie jest czymś, co ludzie po prostu lubią i czego potrzebują.#EP

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...