czwartek, 4 maja 2017

COMME DES GARCONS - ART OF THE IN-BETWEEN / METROPOLITAN MUSEUM OF ART

Niestety tylko zaocznie, posiłkując się relacjami takich portali jak dezeen.com czy hypebeast.com  przybliżamy temat wystawy w nowojorskim Metropolitan Museum Of Art jednej z bardziej kreatywnych postaci mody - Rei Kawakubo (Comme Des Garcons).
Ciężko w kilku linijkach zawrzeć historię tej niezwykłej marki, ale warto pamiętać o kilku elementarnych faktach. Comme des Garcons, Rei Kawakubo założyła w 1973 roku, a samą nazwę można dosłownie przetłumaczyć "jak niektórzy chłopcy". W Europie zadebiutowała w Paryżu w 1981roku.  Bardzo charakterystyczna i konsekwentna była paleta pierwszych kolekcji - zawężała ona kolorystykę do  achromatycznych barw, czerni, bieli i ciemniejszej szarości. Czerń jest także kolorem, który projektantka zarezerwowała dla swojej  garderoby. Obecnie nadal są to dominujące kolory (zwłaszcza czerń), ale od 1989 roku w poszczególnych kolekcjach i liniach marki pojawiają się także inne barwy - mocne czerwienie, odcienie ciała, róże, niebieskości. Kolekcje Comme Des Garcons tworzone są w Aoyama, w Tokio a ich znaki rozpoznawcze to zaskakujące eksperymenty z konstrukcją, intrygująca deformacja, nietypowe formy, przeskalowania, struktury. To takie modowe dzieła sztuki, które nie zyskają uznania a nawet są nierozumiane przez przeciętnego odbiorcę.  Projektantka ignoruje trendy, wręcz poddaje w wątpliwość ich sens, prowadzi "intrygującą polemikę" z tym co obecnie dzieje się w świecie mody. Jej twórczość jest bardziej konceptualna, wielowymiarowa ale i nowoczesna, odkrywcza, zaskakująco intrygująca. Zmusza do przemyśleń, zatrzymuje.

Wracając jednak do tematu - od dzisiaj w nowojorskim Metropolitan Museum of Arts można oglądać tematyczną wystawę dotyczącą twórczości Rei Kawakubo. Ekspozycja przedstawia prace projektantki z wczesnych lat osiemdziesiątych do najnowszych kolekcji. Pokazuje rewolucję w konstruowaniu "gdzieś pomiędzy", w przestrzeni pomiędzy granicami. Całość podzielona została na poszczególne sekcje, tematy: moda / anty-moda, projektowanie / nie-projektowanie, model / multiplikacja, dawniej / obecnie, wysoko / nisko, własny / inny, przedmiot / temat, ubrania / nie-ubrania.

link do publikacji: dezeen.com


zdjęcia do publikacji: hypebeast.comI jeszcze na koniec film o wystawie, który warto zobaczyć:metmuseum.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...