wtorek, 6 września 2016

MARIO TESTINO - FOTOGRAF EMOCJI

Mario Testino uważany jest za jednego z najbardziej wpływowych fotografów mody i portretu naszych czasów. Urodził się w Limie (Peru), w 1954 roku, z dala od wielkiego świata mody. W wieku 22 lat zamieszkał w Londynie, gdzie zdobył pierwsze doświadczenia jako fotograf szlifując warsztat m.in. w pracowni Johna Vickersa. 

Testino to doskonały łowca emocji – każde jego zdjęcie jest efektem bezpośredniej, ale subtelnej relacji z osobą fotografowaną. Jak sam twierdzi,  zależy mu nie tylko na tym aby model wyszedł na zdjęciu świetnie, ale przede wszystkim na uchwyceniu pewnej prawdziwej chwili, aby odbiorca mógł dostrzec kim tak naprawdę jest dana osoba, co w sobie skrywa i zachwycić się niewymuszoną autentycznością.

Jego zdjęcia nigdy nie są nijakie, poprawne czy tylko ładne - są kontrowersyjne, intrygujące, sensualne, często bardzo intymne czy nawet mocno seksualne.  Przed obiektywem Testino pojawiły się najbardziej znane osoby – artyści, muzycy, aktorzy, modelki a nawet członkowie rodzin królewskich/cesarskich (piękna seria zdjęć Księżnę Diany dla Vanity Fair). Fotografował także ludzi zwykłych, codziennych, nie znanych z kolorowych okładek czy ze szklanego ekranu.  Jego zdjęcia to zawsze opowieść na konkretny temat.

Testino jest także dobrze znany z mocnych zdjęć reklamowych, (m.in. reklama Gucciego z 2013 roku) oraz świetnych aktów (to dla niego rozebrały się  m.in. Cameron Diaz, Demi Moore, Kate Winslet, Jennifer Aniston).
  
Dzisiaj pokazujemy fragment wystawy fotografa, którą do 18 września można jeszcze oglądać w Kopenhadze, w  Kunstforeningen Gl Strand. To krótka, ale treściwa podróż przez twórczość artysty. To także możliwość wysłuchania świetnego wywiadu, w którym Testino opowiada o swojej pracy i o tym, co jest dla niego najcenniejsze w fotografowaniu. Wystawa zajmuje trzy piętra podzielone tematycznie na:  rodziny królewskie, modę oraz akty. 


mariotestino.com

portret MT
the-talks.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...