czwartek, 22 listopada 2012

FASHION: PAPIEROWA REWOLUCJA

Papier (łac. papyros) cienki, płaski materiał, wytwarzany poprzez sprasowanie włókien - bezładnie ułożonych i poplątanych. Używane są zwykle włókna naturalne, stanowiące komórki o kształcie wydłużonym - głównie celulozowe. Do produkcji papieru nadaje się niemal każdy materiał włóknisty. Obecnie najpopularniejszym źródłem materiału do wyrobu papieru jest pulpa drzewna, przygotowywana z miękkiego drewna, jak sosnowe. Surowiec ściera się na masę, miesza z wodą, bieli i zespala substancjami klejącymi, co zapobiega nadmiernemu wchłanianiu tuszu. W skład papieru wchodzą też najczęściej substancje wypełniające i barwiące. Papier następnie kroi się pod prasą na arkusze lub jest formowany w kształt wstęgi.

Papier (według chińskich kronik) został wynaleziony w Chinach około 105 r. n.e.  na dworze cesarza He Di z dynastii Han. Dokonać tego miał niejaki eunuch Cai Lun.  Kancelista eksperymentował z korą drzew, jedwabiem, a nawet sieciami rybackimi, aż trafił na właściwą metodę z użyciem szmat jedwabnych i lnianych (papier czerpany).

Papier to niewątpliwie jeden z bardziej plastycznych materiałów, którego wykorzystanie zależy od kreatywności i pomysłowości ludzi. Często jego możliwości są kompletnie nie docenianie. Od białej kartki, przez gazety drukowane, aż do tektury, papier inspiruje, a przede wszystkim pozwala na nieograniczoną zabawę twórczą. Realizacje z wykorzystaniem papieru często zaskakują doskonałą formą, precyzją wykonania, drobiazgowością detali a przede wszystkim tym, jak prezentują się w finalnej odsłonie.

W tej odsłonie pokazujemy niesamowite kreacje, które powstały z tak pozornie błahego materiału.historia.info.pl/pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...