wtorek, 27 grudnia 2011

NIEZWYKŁY DODO BOUTIQUE

 
 
 
Dodo Boutique to nieduży specjalistyczny, sklep w sercu dzielnicy handlowej we Florencji. Klienci cenią nie tylko piękną, nierzadko spektakularną biżuterię ale również inspirujące, niezwykłe miejsce, które zaprojektowała Paola Navone.   Jej eklektyczna filozofia i zabawa prosta formą, barwą i światłem dała rewelacyjny efekt końcowy.
Projekt Dodo Boutique opiera się na koncepcji wymarłego ptaka Dodo. Tak jak w bajce, sklep jest w całości wykonany z ekscentrycznych kolorów, organicznych kształtów i fantastycznego oświetlenia. Cała ekspresyjność sklepu w dużym stopniu bazuje na oświetleniu. Ogromne markizy przysłaniają ciemne, przednie szyby a sam klimat sklepu tworzy w dużej mierze iluminacja. Od aluminiowych płytek podłogowych do zielonego, rurkowego sufitu, oświetlenie w Dodo doskonale uwydatnia produkt i dopełnia wystrój wnętrza.Ogólne oświetlenie butiku jest rozprowadzane przez kierunkowe reflektory paraboliczne. Morze zielonych rurek zwisających pionowo z sufitu, maskuje źródła światła tak, że są one niewidoczne. Plamy światła uderzają w podłogę z płytek aluminiowych i rozpraszają się, oświetlające cały butik i jego produkty. Światło skierowane bezpośrednio w kierunku ścian stanowi ich oświetlenie. Prowadzone w górę i w dół całego sklepu, prezentuje unikalne mury, które wyglądają tak, jakby były rysunkiem w mokrym piasku.
 


Światła o mniejszej średnicy zostały użyte do podświetlania ekspozytorów. Gabloty ścienne oświetlone są przez światło umiejscowione powyżej eksponowanej biżuterii i ukryte są pod zielonymi rurkami. Inne gabloty umieszczone są na stole, klienci patrzą na produkt z innej perspektywy niż wysokość wzroku.Te gabloty oświetlone są przez światła umieszczone w podstawie z brązu, która jest skierowana w dół na biżuterię. Ta technika oświetlenia sprawia, że ekspozytory doskonale komponują się z biżuterią, tworząc niemal dzieło sztuki. 
Jeśli spojrzysz w dół, strumień światła przykuje Twoją uwagę i poprowadzi cię zdumiewającym korytarzem. Oświetlenie podłogowe ciągnie się od połowy korytarza, tworząc niebieską ścieżkę. Na jego końcu znajduje się pionowa niebieska świetlówka fluorescencyjna mocowana do ściany, która oświetla okolicę jasnym, niebieskim kolorem.


Dodo to niemal dzieło sztuki. Nie przypomina komercyjnych wnętrz, nie przytłacza. Wykończenia   i materiały tworzą sklep o klimacie bardzo interesującym i zachęcającym do wejścia. Rozmieszczenie opraw oświetleniowych w suficie jest znakomite, klient czuje się jakby naprawdę znajdował się w gnieździe wymarłego ptaka Dodo.

źródło: retaildesignblog.net

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...